28 Mar. 2024.

Ilija Marković deveti jedriličar svijeta U 21

Na upravo završenom Svjetskom prvenstvu u jedrenju za olimpijsku klasu ILCA7 (Laser Standard) do 21 godine koje je  u Gdanjsku u Poljskoj, naš jedriličar Ilija Marković je postigao sjajan rezultat i pozicionirao se u finalu na deveto mjesto među 138 jedriličara iz 39 zemalja svijeta.

Marković, član Jedriličarskog kluba Delfin iz Tivta, tako se izborio za poziciju među TOP 10 na Svjetskom prvenstvu , a tokom šest dana nadmetanja odjedreno je ukupno devet regata.

Marković je bio jedini reprezentativac Crne Gore na ovom prvenstvu, gdje je učestvovao sa svojim trenerom iz JK Delfin Ilkom Klakorom, inače i selektorom jedriličarske reprezentacije Crne Gore.

Zlatnu medalju je osvojio Zahari Litlvud iz Australije, srebrnu Mateo Palon iz Francuske, a bronzanu Julijan Hofman iz Njemačke, jedriličar koji je nedavno u Tivtu, osvojio zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u olimpijskim klasama.

- I ostali takmičari iz regiona postigli su izuzetne rezultate. Bruno Gašpić iz splitskog Mornara je četvrti,  Nikola Banjac iz Srbije 34. i Božidar Golubić iz Hrvatske 45.

U konkurenciji jedriličarki, u klasi ILCA 6 (Laser Radial) zlatnu i srebrnu medalju su osvojile Italijanke Đorđa Dela Vale i Kjara Benini Florini, a bronzanu Marilena Makri sa Kipra, koja je nedavno osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u olimpijskim klasama u Tivtu.

Na pomenutom šampionatu Evrope u Tivtu Kjara Benini je takođe bila druga, dok je Đorđa Dela Vale zauzela osmo mjesto. Iz regiona su se takmičile tri jedriličarke iz Hrvatske-Ursula Balas zauzela je 30. mjesto, Karla De Carina 49. i Nika Manester 50.- navode u JK Delfin.