25 Apr. 2024.

Tivatski jedriličar Ilija Marković u zlatnoj grupi na Svjetskom prvenstvu u Poljskoj

Reprezentativac Crne Gore u jedrenju Ilija Marković, član Jedriličarskog kluba Delfin iz Tivta, trenutno je na devetom mjestu u generalnom plasmanu nakon tri kvalifikaciona dana na Svjetskom prvenstvu u olimpijskim klasama do 21 godine (U21) u poljskom gradu Gdinje.

Marković nakon odjedrenih šest regatta naredna tri dana finalnog jedrenja nastaviće u zlatnoj grupi u klasi ILCA 7 (Laser Standard).

-Marković, veliki talenat iz Crne Gore, slavio je na prvoj regati u Poljskoj, zatim je imao lošu regatu, zauzeo je 50. mjesto, ali nije klonuo duhom, naprotiv.

Preostale četiri regate je odrjedrio odlično. Bio je 15, šesti, 11. i deveti, pa je trenutno na devetom mjestu u generalnom plasmanu, odnosno u zlatnoj grupi.

Odmora i vremena za slavlje nema, prve dvije od ukupno šest regata u zlatnoj grupi, na programu su do 27. avgusta-saopštili su iz “Delfina”.

Od takmičara iz regiona, ispred Ilije je Bruno Gašpić iz splitskog “Mornara” koji je zauzeo treće, tri šesta, sedmo i 19. mjesto, pa je na petom mjestu u generalnom plasmanu uoči borbi za medalje.

Plasman u zlatnu grupu, uz dosta oscilacija izborili su Nikola Banjac iz Srbije i Božidar Golubić iz Hrvatske. U ovom trenutku, prvo mjesto drži Zahari Litlvud iz Australije, drugi je Jigit Jalci Čitak iz Turske, a treći Aleksandre Kovalski iz Francuske.

U konkurenciji jedriličarki u klasi ILCA 6 (Laser Radial) neće biti podjele po grupama, jer je prijavljeno ukupno 57 jedriličarki.

Ugled regiona brane djevojke iz Hrvatske. Ursula Balas je trenutno na 29. mjestu, Nika Manestar je na koti 42, a Karla De Carina na koti 47.

Prvo mjesto poslije šest odjedrenih regata zauzima Marilena Makri sa Kipra koja je na sjajno organizovanom Evropskom prvenstvu u Tivtu ovoga ljeta osvojila zlatnu medalju, a zatim je učestvovala i na Olimpijskim igrama. Na drugom i trećem mjestu su Italijanke Đorđa dela Vale i Kjara Benini Florijani.