TO Kotor: Otpočeo serijal „Svjedoci jednog vijeka“
Izvor: Radio Kotor
Autorka: Nataša Janović
Foto: Radio Kotor/N.J.
Na mjestu gdje su se nekada dočekivali brodovi, ispraćali putnici i prepričavale gradske priče, Turistička organizacija (TO) opštine Kotor započela je serijal razgovora „Svjedoci jednog vijeka“, jedan od centralnih programa obilježavanja jubileja – 100 godina organizovanog turizma u Kotoru.
Prvi susret održan je ispred kafane „Dojmi“, prostora koji je decenijama predstavljao mnogo više od ugostiteljskog objekta – bio je društveno, kulturno i turističko središte grada.
U toploj atmosferi ljetnje večeri, uz prisustvo brojnih građana/ki o prošlim vremenima, ljudima i mjestima govorili su novinar Dušan Davidović i arhitektica Vlasta Mandić, dijeleći dragocjena sjećanja i istorijske činjenice o Kotoru.
Otvarajući veče, Mirjana Vukasović, viša saradnica za marketing, projekte i međunarodnu saradnju u Turističkoj organizaciji Kotor, istakla je da se istorija turizma ne nalazi samo u arhivama i službenim dokumentima, već prije svega u ljudima i njihovim pričama.
-Večeras započinjemo serijal razgovora ‘Svjedoci jednog vijeka’, koji organizujemo u okviru obilježavanja 100 godina organizovanog turizma u Kotoru.
Kada govorimo o turizmu, najčešće pomislimo na hotele, brodove, putnike i brojke, ali istorija turizma jednog grada ne piše se samo u arhivima, turističkim vodičima i službenim dokumentima.
Piše se među ljudima, u razgovorima, u uspomenama, u malim svakodnevnim trenucima koji ostaju da se pamte-kazala je Vukasović.
Podsjetila je da je nekadašnji putnik koji je dolazio u Kotor bio prije svega gost kojem se poklanjala posebna pažnja.
-Govori se da je nekada konobar bio prvi diplomata grada, onaj koji je prvi dočekivao putnika, pokazivao mu put i često bio prvi koji bi mu ispričao ponešto o Kotoru.
Danas, vijek kasnije, miris kafe na Trgu od oružja i dalje priča istu priču o gostoprimstvu- poručila je.
Direktor Turističke organizacije Kotor Jovan Ristić naglasio je značaj jubileja i potrebu da se sačuvaju sjećanja ljudi koji su svojim životom svjedočili razvoju grada.
-Veliko mi je zadovoljstvo da u periodu dok sam na čelu Turističke organizacije imamo priliku da proslavimo ovako važnu obljetnicu.
Sto godina organizovanog bavljenja turizmom nije malo.
Bilo je turizma i prije toga, ljudi su posjećivali Kotor od najstarijih vremena, ali upravo ovih sto godina su razlog našeg okupljanja-kazao je Ristić.
Govoreći o simbolici prostora u kojem je održano prvo veče serijala, novinar Dušan Davidović podsjetio je da je kafana „Dojmi“ bila jedno od najvažnijih mjesta gradskog života:
-Baš na ovom mjestu se u Kotoru uvijek dosta toga dešavalo.
U susret centralnom obilježavanju u novembru pokušaćemo da tokom ljeta, sa odabranim sagovornicima dobrog pamćenja i renomea, učinimo ovo ljeto zanimljivijim, ali i da ostavimo materijal budućim generacijama koje budu govorile i pisale o Kotoru-.
Posebnu pažnju posvetio je bogatoj kulturnoj prošlosti „Dojmija“, podsjećajući da su se početkom XX vijeka u njegovoj sali održavale operske predstave koje je izvodila Opera iz Trsta.
-Ako vam kažem da je 1910. godine Opera iz Trsta odigrala dvije operske predstave – Il Barbiere di Sevilla i La favorita – onda to iz današnjeg ugla izgleda kao bajka.
Ali zaista je bilo tako. Kotor je bio i ostao grad muzike-istakao je Davidović, podsjetivši na višedecenijsko postojanje Muzičke škole, Srpskog pjevačkog društva Jedinstvo 1839, te Gradske muzike 1842.
Podsjetio je i na nekadašnje susrete pravoslavnog vladike Gerasima Petranovića i kotorskog biskupa Frana Ućelinija Tice (Frano Ucellini -Tice), koji su nakon liturgije i mise zajedno dolazili u „Dojmi“, potvrđujući njegov status jednog od najuglednijih mjesta u gradu.
Poseban pečat večeri dala je arhitektica Vlasta Mandić, koja je kroz bogato istorijsko izlaganje povezala razvoj turizma sa širim društvenim i kulturnim okolnostima u Kotoru tokom XIX i početkom XX vijeka.
Govoreći o nastanku kafane „Dojmi“, ispričala je da njeno ime vodi porijeklo od Stjepana Dojmija, poglavara opštine Kotor sredinom XIX vijeka.
-On je na ovom mjestu najprije sagradio malu konobu uz more.
Dolazile su trabakule iz Molunta i Dalmacije, donosile vino i ribu, a Kotorani su govorili: Idemo kod Dojmija-kazala je Mandić.
Objekat je, kako je navela, tokom narednih decenija više puta proširivan, sve dok nije postao prostor u kojem su se održavali čuveni kotorski maskenbali, pozorišne predstave, koncerti i brojni društveni događaji.
Mandić je podsjetila i na impresivan privredni razvoj grada krajem XIX vijeka.
Pozivajući se na zapise hroničara Romea Fiorelli-a, navela je da je Kotor tada imao oko 4.000 stanovnika, svakodnevne brodske veze sa Trstom i Rijekom, osam hotela, sedam restorana, deset gostionica, dvanaest kafana i čak tri pivovare.
-To govori koliko je grad bio živ, otvoren i povezan sa svijetom.
Dolazili su trgovci, umjetnici, putnici i turisti, a Kotor je tada već stvarao temelje onoga što danas prepoznajemo kao organizovani turizam-rekla je.
Posebno mjesto u njenom izlaganju zauzela je priča o hotelu „Slavija“, nekadašnjem simbolu kotorskog turizma.
Podsjetila je da ga je sagradio ugledni gospodin Radivović, a 1938. godine otkupio Lala Zuber, poznati kotorski dobrotvor i preduzetnik, koji ga je proširio i pretvorio u jedan od najprepoznatljivijih hotela na obali.
Prisjećajući se djetinjstva, Mandić je evocirala sliku dolaska putničkih brodova u Kotor nakon Drugog svjetskog rata.
-Kad bi brod zafištao kod lanterne na Prčanju, svi bi iz Dojmija izlazili na rivu da vide ko dolazi.
To su bili turisti iz Francuske, Engleske i drugih zemalja. Gledala se moda, razgovaralo se, a turisti su barkama prevoženi do Slavije. To su slike koje se ne zaboravljaju-kazala je.
Dušan Davidović podsjetio je da istorija „Dojmija“ nije bila ispunjena samo lijepim trenucima.
Govoreći o periodu neposredno nakon Drugog svjetskog rata, naveo je da je zgrada jedno vrijeme služila i kao sudnica:
-Mislim da treba da se zna da je tada Dojmi bio i mjesto suđenja.
To je dio njegove istorije koji treba pomenuti iz pijeteta prema onima koji su u tom Dojmiju, uz ove lijepe trenutke, doživjeli i to da bude jedna sudnica-.
Program je upotpunila kotorska grupa "Škuribanda", koja je kroz pjesme i melodije, podsjetila na duh nekadašnjeg Kotora i atmosferu vremena o kojem su govorili učesnici večeri.
Prvo veče serijala pratili su brojni građani, među kojima i predsjednik Skupštine opštine Kotor Vojin Batuta.
Serijal „Svjedoci jednog vijeka“ biće nastavljen tokom cijelog ljeta, donoseći nova svjedočanstva o ljudima, hotelima, kafanama, kupalištima, turistima i gradskim običajima koji su obilježili razvoj Kotora.
Istovremeno, razgovori će predstavljati dragocjenu građu za izložbu „100 godina organizovanog turizma u Kotoru – Vijek vizije“, planiranu za novembar.
Istorija jednog grada pored arhiva i dokumenata traje i u glasovima ljudi koji je pamte.
Glasovi, sabrani ove noći, otvorili su novo poglavlje u obilježavanju vijeka turizma u Kotoru – grada koji je kroz sva vremena znao da dočeka gosta i sačuva svoje uspomene.