Bar, Crna Gora
22 Jun. 2026.
post-image

Strugar: Hitno ukloniti šut od izvedenih radova na krovu objekta u centru grada

Autor: Radomir Petrić

Foto: Privatna arhiva

Stanovnici zgrade u ulici Jovana Tomaševića-Stare Robne kuće u Baru požalili su se da je nakon radova na postavljanju nove hidroizolacije na krovu prizemnog aneksa objekta veliki prostor iza ove stambene zgrade zauzet šutom i otpadom.

Jedan od stanara, dipl. ing građevine Nebojša Strugar, kazao je za Feral.bar da je tako sada otežan prolaz trotoarom uz objekat, “a starijim građanima i nemoguć”.

-U tom aneksu je sada poslovni prostor čiji je vlasnik firma ''Euro tehnika MN'' DOO Podgorica, a korisnik tog prostora je firma ''Tehno luks'' iz Podgorice.

Nedavno su izvedeni i završeni radovi na krovu aneksa objekta, odnosno direktno iznad salona ''Tehno luksa''.

Tokom izvođenja radova, izvođač je uklonio limeni opšiv sa ivica krova, kao i kompletnu gromobransku instalaciju i ostavio ih iza objekta, prema Domu učenika, a potom je tom šutu dodat i neki drveni otpad.

S obzirom da je prošlo više od dvadeset dana od završetka radova na krovu poslovnog prostora, gdje je sada ''Tehno luks'', očito je da oni koji su ostavili građevinski šut i otpad, nemaju namjeru da isti uklone, a što je obaveza svakog izvođača radova-kazao je Strugar.

On je naglasio i posebnu dimenziju ove situacije, sa mogućim bezbjednosnim implikacijama po stanare zgrade:

-Izvođači takođe nemaju namjeru da vrate gromobransku instalaciju na krov aneksa objekta, i to je mnogo važnija šteta, koja potencijalno može biti tragična.

Ako je gromobranska instalacija aneksa objekta bila povezana sa gromobranskom instalacijom objekta, onda ona nije u funkciji na pravi način i to onda znači da potencijalno prijeti opasnost i stanarima objekta sa 28 stanova.

Zato je potrebno hitno i to na račun nemarnog izvođača i nemarnog investitora angažovati ovlašćenu firmu za elektro instalacije da urade ono što smatraju za potrebno, a njih i za to primjereno kazniti-tvrdi Strugar.

On ističe da je u pisanoj formi preko Građanskog biroa želio da obavijesti resorne opštinske službe o ovoj situaciji, međutim, tu se, kako je naveo, ispostavila barijera u vidu ogromnih redova “a zbog obaveza na poslu zaista nemam vremena da čekam preko pola sata u redu”.