20 Sep. 2024.

Kotor: Nikola Kovač najbolji svjetski mladi foto eko-reporter

Izvor: EKOM, Gimnazija Kotor

Sa ponosom predstavljamo najbolji članak u kategoriji 15-18 godina i najbolju fotopriču u kategoriji 11-25 godina na međunarodnom konkursu “Young reporters for the environment 2023” u Kopenhagenu. Crna Gora je jedina imala dva prva mjesta u deset takmičarskih kategorija, saopštio je Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a.

On je kazao da je višegodišnji finalista i nagrađivani učesnik ovog konkursa Nikola Kovač iz Gimnazije Kotor (mentorka Fikreta Adrović) osvojio  prvo mjesto među sedam finalista svojom  foto pričom “Reciklaža nije blamaža” (“Recycling embrace, no disgrace”), https://yrecompetition.exposure.co/montenegro-61

Iz kotorske Gimnazije saoštili su da Nikola, učenik II-3,  već četvrti put osvaja nagradu na ovom prestižnom međunarodnom takmičenju u Danskoj.

-Drugu nagradu osvojio je prvi put 2018. eko-člankom “Vila Alkima čeka zlatnu lađu”,  2019. bio je treći sa eko-člankom “Kud plovi ovaj brod”.

Specijalno priznanje osvojio je 2020. za međunarodnu saradnju sa Portugalcem Luisom Martinsom za rad “Trash – a buried nightmare”.

Zanimljivo je da je ovogodišnji Nikolin rad osvojio prvo mjesto i u glasanju posjetilaca sajta www.mladi-ekoreporteri.org.me  osvojivši 46 odsto glasova u svojoj kategoriji-objavili su iz Gimnazije Kotor.

Berna Sutović iz Gimnazije „30. septembar“, Rožaje (mentorka Mirsada Bibić Šabotić) osvojila je ubjedljivo prvo mjesto meu devet finalista  člankom “Strah me je!” (“I am scared!”). https://yrecompetition.exposure.co/montenegro-59

-Inače, iz Crne Gore plasman u finale konkursa 2023. među 5-9 najboljih u kategoriji ostvarila su još dva rada-“I ove zime dišemo na škrge”, autori Nikolina Popara i Aleksa Papić (članak 11-14 godina), mentorka Milica Dačević, Osnovna škola „Janko Mićunović“, Vitalac-Nikšić i  “Novi početak” - Milica Drobnjak (pojedinačna fotografija 11-25 godina), mentorka Andrijana Ćorović, Srednja stručna škola, Bijelo Polje-dodao je Karajović.

Na takmičenje su poslata i dva video rada- „Orjen“ , autorka Marija Raičević, mentorka Branka Rilović, Osnovna škola „Milan Vuković“, Herceg Novi,  i „Masline u plamenu“ , autorka Anja Milić, mentorka Jadranka Tršić, Gimnazija ,,Niko Rolović“, Bar.

Karajović podsjeća da NVO EKOM iz Kotora već 16 godina u Crnoj Gori sprovodi program „Mladi ekoreporteri“.

Ove školske godine, na svjetski konkurs stigla su ukupno 232 rada (64 članaka, 47 fotografija, 14 fotopriča, 58 video klipova, 47 međunarodnih saradnji) iz 37 zemalja, a selekciona komisija Fondacije za ekološku edukaciju odabrala je za finale konkursa 77 radova iz 27 zemalja.

Najviše priznanja imaju Slovačka-šest, i Portugal -tri, dok Belgija, Indija, Izrael, Malezija i Crna Gora bilježe po dva top plasmana.