25 Apr. 2024.

“Masline u plamenu” Anje Milić na žiriranju u Kopenhagenu (VIDEO)

Autor: Radomir Petrić

U konkurenciji za laskavu titulu najboljeg svjetskog mladog eko-reportera, i ove godine u Kopenhagenu biće Anja Milić, učenica prvog razreda barske Gimnazije “Niko Rolović”.

Na osnovu preporuka međunarodne koordinacije Mladih ekoreportera, plasmana, tematike kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora, NVO “Ekom”, kao nacionalni operater programa, odredila je sedam radova crngorskih učenika za međunarodni konkurs “Young Reporters For The Environment 2023”, koji će tokom maja biti poslati na žiriranje u glavni grad Danske.

Jedan od tih radova, video “Masline u plamenu”, Anjino je djelo, pod mentorstvom prof. mr Jadranke Tršić.

Anja je inače kao učenica OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ lani osvojila prvo mjesto na nacionalnom takmičenju mladih eko reportera u kategoriji osnovaca za rad ,,Golo brdo“ pod mentorstvom msc hemije Jelene Barjaktarović, a taj rad je bio jedan od predstavnka Crne Gore na takmičenju u Kopenhagenu.

-Ove godine, moj rad ,,Masline u plamenu“ osvojio je drugo mjesto na nacionalnom takmičenju mladih eko reportera srednjoškolaca.

Zaista mi je čast što je moj rad i ove godine odabran da bude jedan od crnogorskih predstavnika na takmičenju u Kopenhagenu.

Cilj ovog video-rada je da se podigne svijest kako na lokalnom, tako i na širem nivou u pravcu zaštite našeg blaga, masline-kazala je za Feral.bar Anja Milić, koja je lani završila OŠ ,,Blažo Jokov Orlandić’’ kao đak generacije.

Talentovana gimnazijalka je osim ekologije vrlo aktivna i na drugim poljima. Bavi se fotografijom i pohađa Umjetnički atelje ,,Dalijas’’ kod akademskog umjetnika Dalibora Dada Ćetkovića.

Na izložbi ,,Talenti grada Bara’’ bila je fotograf događaja i dobitnica pohvale za rad ,,Mrtva priroda” u kategoriji uzrasta od 16 do 20 godina , kao i zahvalnice za fotografa.

Prošle godine je prvi put izlagala svoje autorske fotografije na programu ,,Street in Art’’. Učestvovala je na Sarajevo film festivalu , u sklopu Teen Area programa.

Dvije godine bila je član žirija filmskih Nagrada mlade publike (Young Audience Award ), 2021. je predstavljala Crnu Goru na onlajn formi Young audience award summit, a iste godine je volontirala i na Barskom ljetopisu.

Učestvovala je na radionici ,,Priče iz mog doma’’ glumice Branka Otašević, na literarnom takmičenju u Budvi prije tri godine, pod mentorstvom nastavnice Maje Simović osvojila je treće mjesto za rad na temu “Moje zamišljeno putovanje”.

Devet godina je trenirala u ,,Plesnom klubu Habanera’’, a od kraja prošle godine je član FA ,,Rumija“.

Barski srednjoškolci tradicionalno dobri eko-reporteri

Nevladina organizacija ”EKOM – Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori” po šesnaesti put je organizovala konkurs „Mladi eko-reporteri” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).

Na konkurs je stiglo preko 270 radova iz 12 srednjih i 18 osnovnih škola. U pripremi je učestvovalo oko 290 učenika i 36 profesora mentora.

Barska Gimnazija “Niko Rolović” je imala najveći broj plasmana-tri druga mjesta, treće mjesto i pohvalu, uz mentorstvo profesorice Tršić.

U kategoriji “Ekološki članci”, drugo mjesto za rad “Dva lica primorskog mjesta” osvojila je Sofija Roknić (Gimnazija “Niko Rolović”), a treće mjesto pripalo je članku “Voda ili šljunak” Jovana Joksimovića i Nikolete Stanković (Srednja stručna škola), pod mentorstvom prof. Tanje Kragulj i prof. Milice Nikočević.

U istoj kategoriji pohvaljen je članak “Crno zlato Crne Gore” Teodore Despotović i Andrije Drobnjaka (Gimnazija “Niko Rolović”).

U kategoriji “ekološke foto priče”, uzrast 14-20 godina, drugo mjesto su osvojili Anja Šljivić i Strahinja Striković (Gimnazija ”Niko Rolović”) za rad “Plastika putuje svijetom”.

U kategoriji “video radovi”, uzrast 14-19 godina, treće mjesto je pripalo Jovanu Lekiću za “Kako je brdo nestalo” , a drugo Anji Milić za“Masline u plamenu”, oboje iz Gimnazije “Niko Rolović”.