2 May. 2024.

Barski srednjoškolci odlični na tradicionalnom konkursu ”Mladi ekoreporteri”

Proglašenjem najboljih učesnika, danas je završen konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je  četrnaesti put organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).

Tradicionalno uspješni bili su učenici barske Gimnazije “Niko Rolović”,  priznanja su osvojili učenici i ostale dvije barske srednje škole, a veliki broj nagrada otišao je u ruke učenika iz drugih primorskih gradova.

Iz Gimnazije “Niko Rolović”, prvo mjesto u kategoriji Članak osvojila je  Iman Zejnilović za rad “Covid19 otpad- još jedan izazov pandemije” ,  Lejla Hasanović u kategoriji Ekološka fotografija bila je treća sa radom “ Varalica”.

U  kategoriji Ekološka foto priča Aleksa Knežević je dobio pohvalu za rad “Ekološka (ne)kultura” , u kategoriji Video  pohvalu su dobile Diana Zabijako i Divna Ratković  za rad “Od izvora do ušća” , a posebnu pohvalu za video “Nestanak pčela” dobio je Amir Čuturić.

-Ističem veliko zadovoljstvo zbog ovakvih rezultata učenika Gimnazije, kuriozitet je da su svih šestoro učenika koji su ušli u finale dobili priznanja. Od početka učestvujemo u ovom takmičenju, i svaki put osvajamo nagrade-kazala je za Feral.bar prof. mr Jadranka Tršić, mentorka nagrađenih i pohvaljenih učenika Gimnazije “Niko Rolović”.

Marija Vuksanović iz Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Bar (SEUŠ) osvojila je prvo mjesto u kategoriji Ekološka foto priča radom „More vraća svoju teritoriju!“, dok su u kategoriji Članak  drugo mjesto za rad “Ekološka svijest – iznad profita” osvojile Hristina i Helena Krgović  iz iste škole.

Antoneta Pepđonović iz Srednje stručne škole Bar dobila je pohvalu u kategoriji Foto priča biodiverziteta i predjela za rad “Čari kestenove šume - kuća mojih predaka”.

Posebne pohvale dobili su OŠ „Jugoslavija“ Bar, te učenici OŠ „Mrkojevići“ iz Pečurica Mina Lukač i Adina Huko  za foto-priču „Jesen u dvorištu škole (očima djeteta)“.

Haris Kočan, Edita Kovačević i Diandra Kočan, učenici Srednje mješovite škole “Bratstvo jedinstvo“  Ulcinj osvojili su prvu nagradu u kategoriji Video za rad ”Zaboravljena knjeginja Jadrana“ .

U konkurenciji osnovaca, u kategoriji Video prvo mjesto dobio je rad „Da li je ovo kraj Parka Boke!?“ Marije Samardžić i Andree Proročić iz OŠ  „Milan Vuković“ Herceg Novi, a treće mjesto “Vrijeme je! Progovori i ti!” Nikole Kovača iz OŠ "Narodni heroj Savo Ilić" Dobrota.

Pohvalu je dobio rad  “Značaj i zaštita šuma - Paštrovačka gora” Elene Đuranović iz OŠ „Mirko Srzentić“ Petrovac.

U kategoriji Članak treće mjesto dobio je rad  “Gumena planeta” Lore Pean i Barbare Pean iz OŠ „Drago Milović“ Tivat, a u kategoriji Ekološka foto priča treće mjesto pripalo je radu “Naša mila Boko, nevjesto Jadrana” Milice Kovač iz OŠ "Narodni heroj Savo Ilić" Dobrota.

Janja Stojković iz OŠ„Drago Milović“ Tivat osvojila je prvo mjesto u kategoriji Ekološka fotografija za rad “Operi more na centrifugu“, a drugo mjesto za “Ovdje je zakopana i moja nada”  pripalo je Nikoli Kovaču  iz OŠ "Narodni heroj Savo Ilić" Dobrota.

Za istraživački pristup i montažerski rad pohvaljeni su  Danilo Dabović, Sergej Dragović i Petar Lučić  iz OŠ,,Dašo Pavičić“ Herceg Novi, za video „Nuklearni sarkofag“.

Na konkurs je stiglo preko 350 radova iz 30 osnovnih i 13 srednjih škola. Na pripremi je radilo preko 350 učenika, a pomagalo je 60 profesora mentora.

Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno 100 radova-20 članaka, 35 fotografija, 25 foto-priča i 20 video klipova.