20 Apr. 2024.

Šta dobija Mornar dolaskom Hamiltona

Izvor, foto: Pobjeda

Sve što je Mornaru falilo u porazu od Crvene zvezde 86:78, u ABA derbiju u nedjelju, može dobiti sa posljednjim pojačanjem ove sezone, centrom Džonijem Hamiltonom (26) iz Fenerbahčea.

Mladić sa državljanstvom Trinidada i Tobaga, košarkaš sa evroligaškim iskustvom visok 213 centimetara, igrač je karakteristika koje u američkoj košarci opisuju kao ,,rim protector (,,čuvar obruča”).

Izuzetno je pouzdan skakač u odbrani i bloker, dobar realizator na lob-pasove. Ono što njegovoj igri nedostaje je jedino realizacija u post situaciji, a kada bi unaprijedio i taj element u igri, izvjesno bi nastupao u NBA ligi.

Iza Hamiltona je izuzetna sezone 2019/20. u istanbulskoj Darušafaki. Tada je na 15 mečeva u Evrokupu bilježio 11,3 poena, 8,1 skok (3,9 u napadu) i 1,4 blokade u prosjeku. Imao je 61,5 procenat realizacije šuta iz igre.

U Fenerbahčeu, turskom klubu koji je loše započeo sezonu, u Evroligi je od starta ove sezone odigrao 13 utakmica, sa malom minutažom od 6,9 minuta u prosjeku. Veću ulogu imao je u šampionatu Turske sa 15 minuta po meču, uz učinak od 6,5 poena i četiri skoka u prosjeku.

Očekuje se da Hamilton u Mornaru ostane do kraja sezone, a da se potom vrati u Fenerbahče. Međutim, ukoliko bude ostavio dobar utisak u Baru, uprava kluba sa primorja pokušaće da traži način da produži saradnju.

Nije samo poraz od Zvezde, već i poraz od Andore u Baru prošle sedmice u Evrokupu, pokazao je da Mornar treba da što prije pronađe odgovor u utakmicama kada protivnik igra dominantno agresivno. To jest da na čvrstinu, često i na granici grubosti, odgovori čvrstinom.

Barani su protiv Zvezde imali sedam skokova manje. Protivnik je imao čak 28 faulova a arbitri su pustili u posljednjoj četvrtini grublju igru bez sankcionisanja. Tako je u četvrtoj četvrtini Beograđanima svirano svega pet faulova.

I ljudi iz stručnog štaba Mornara imaju pravo da se ljute što je kriterijum arbitara promijenjen u završnih deset minuta što je Zvezda znala da iskoristi.

Sa druge strane, valja gledati širu sliku. Od starta meča vidjelo se da Uroš Luković teško izlazi na kraj u duelima sa Lendrijem Nokom na ,,petici”.

Rival je insistirao na širini u igri, ubacio čak 17 trojki iz 35 pokušaja. Beogradska ekipa je na ovom meču ubacila svega deset šuteva za dva poena (37 procenata šuta za dva) pa je ipak ubjedljivo pobijedila…

Mornar je u grupi četiri tima koji imaju tri poraza trenutno u ABA ligi. Povreda prvog strijelca Džejkoba Pulena je problem, i spram konačne ljekarske dijagnoze povrede koljena zavisiće planiranje igre u narednim sedmicama.

Barska ekipa je u periodu teških i važnih utakmica kad treba pokazati karakternu reakciju, zato će Džoni Hamilton biti pojačanje u idealnom trenutku za tim.