Bar se oprostio od Ljuba Dabovića
Izvor, foto: Bar info
Autorka: Brankica Mandić
Povodom smrti Ljuba Dabovića, istaknutog Baranina, osnivača francusko-crnogorskog društva „FRAMOG“, poznatog filantropa, velikog prijatelja Crne Gore i dobitnika najvećeg opštinskog priznanja – nagrade „24. novembar“, u Velikoj sali Skupštine opštine Bar održan je komemorativni skup na kojem su se od njega oprostili porodica, prijatelji i saradnici.
Skup je organizovan na dan kada je Dabović sahranjen u Nirnbergu u Njemačkoj, šest dana nakon što je preminuo.
O životu i djelu Ljuba Dabovića, nakon što je minutom ćutanja odata počast, govorio je profesor Neđeljko Đurović, koji je istakao da je riječ o čovjeku čije će vrijednosti i djela nastaviti da žive kroz generacije.
-Nećemo reći da nas je Ljubo okupio posljednji put, jer su njegovo pregalaštvo i humanost poruka budućim generacijama.
Njegova djela i sjećanje na njega okupljaće nas i ubuduće-kazao je Đurović.
Podsjetio je da je Dabović cijeli život bio posvećen povezivanju Crne Gore i Njemačke, pomažući iseljenicima kroz svoj rad u njemačkim sindikatima, ali i osnivanjem društva „FRAMOG“, koje je realizovalo brojne humanitarne akcije.
Posebno je istakao njegovu pomoć socijalnim i zdravstvenim ustanovama, osobama sa invaliditetom i najugroženijim građanima.
Govoreći o brojnim priznanjima koja je dobio, Đurović je naglasio da su ona bila potvrda njegovog višedecenijskog rada i nesebičnog zalaganja.
-Motiv, djela i vrijednosti koje je Ljubo gajio moraju biti svijetli putokaz budućim generacijama i nešto što Crna Gora treba da prihvati kao svoju vrijednost-poručio je on.
Od Ljuba Dabovića oprostio se i njegov dugogodišnji prijatelj, kako se predstavio, drug Miro Raičević iz Titograda , koji je govorio o njihovom višedecenijskom prijateljstvu i njegovoj izuzetnoj ljudskosti.
-Ljubo nije bio običan čovjek. Bio je filantrop ogromnog srca. Svojom toplinom, osmijehom i riječima spajao je ljude.
Nije pripadao samo Baru, niti samo Crnoj Gori ili Njemačkoj – pripadao je svim ljudima- rekao je Raičević.
Prisjećajući se zajedničkih trenutaka, istakao je da je Dabović uvijek nesebično pomagao drugima i gradio mostove prijateljstva između ljudi i država.
Podsjetio je i na njegovu veliku humanitarnu pomoć Crnoj Gori u najtežim periodima, kao i na izuzetnu posvećenost očuvanju veza između matice i dijaspore.
Pjesnik i humanista Rajko Joličić kazao je da je imao privilegiju da bude Ljubov prijatelj, podsjećajući na njegovu iskrenu ljubav prema Crnoj Gori i njegov doprinos kulturnom stvaralaštvu.
-Da uradimo nešto što će trajno sjećati na Ljuba Dabovića, što će njegovim likom i djelom govoriti da je dobro djelo najveća potreba čovjekova i da je mir najveće bogatstvo-poručio je Joličić.
Emotivnim riječima od Dabovića oprostio se i Zoran Vojvodić, prijatelj iz mladosti, koji je podsjetio na njihove prve zajedničke muzičke korake i brojne aktivnosti kojima je Ljubo okupljao ljude.
-Ljubo Dabović je bio avangarda ovoga grada. Radio je velike stvari bez velike pompe, sa nevjerovatnom lakoćom i iskrenom željom da pomogne drugima.
Mogao bih o njemu da napravim film ili napišem stotinu knjiga-rekao je Vojvodić.
On je podsjetio na Dabovićev doprinos kulturnom i društvenom životu Bara, njegovu podršku sportskim kolektivima, muzičarima i brojnim organizacijama, kao i na ulogu u povezivanju Crne Gore i Njemačke kroz rad društva „FRAMOG“.
Vojvodić je podržao inicijative da uspomena na Ljuba Dabovića bude trajno sačuvana.
-Možda bi to bila fondacija za početak, a kasnije i ulica ili neko drugo obilježje. Važno je da nađemo način da sačuvamo sjećanje na čovjeka koji nam je svima toliko dao-kazao je on.
Komemorativni skup protekao je u znaku sjećanja na čovjeka koji je svojim humanitarnim radom, nesebičnošću i ljubavlju prema rodnom Baru i Crnoj Gori ostavio dubok trag među savremenicima.
Kroz riječi govornika provlačila se zajednička poruka da Ljubo Dabović nije bio samo uspješan humanitarac i dobrotvor, već čovjek koji je spajao ljude, gradio prijateljstva i ostavio vrijednosti koje će nadživjeti njegov život.