19 Sep. 2024.

Kada finalna utakmica traje preko deset sati

Izvor: Vijesti

Autor: Siniša Luković

Bućarski klub “Palma” iz Donje Lastve pobjednik je nedavno završene tradicionalne, 68. po redu Bućarske olimpijade čiji je finalni dio trajao do ranih jutarnjih sati u Tivtu na zogovima BK “Kalimanjac” u Kalimanju.

Ekipa “Palme” je, u jednom od najzanimljivijih finala do sada, rezultatom 2 :1 pobijedila ekipu BK “Brđanin”.

Na radost brojne publike koja je vatreno bodrila i jednu i drugu ekipu, viđena je velika i izjednačena borba, o čemu svjedoči i podatak da je finalna utakmica trajala preko deset sati: započela je uveče u 20:00 i završena tek u ranu zoru, nešto prije šest sati ujutro.

Prvi set je vodila “Palma” sa 17-6, međutim “Brđani” je preokrenuo i konačnim rezultatom 21-17 i dobio prvi set.

Drugi set vodila je “Palma” 15-2, pa je “Brđanin” zaprijetio da će biti kao u prvom setu i približio se odličnom igrom na 17-14.

Međutim, ipak “Palma” je prva stigla do 21 poena i tako izjednačila rezultat na 1-1. Treći, odlučujući set, uzela je “Palma”.

Pehare i medalje najboljima uručio je Vatroslav Belan, ispred BK “Kalimanjac”, domaćina ove Bućarske olimpijade.

Koliki je značaj ove jedinstvene sportsko-etnografske fešte, pokazuje i podatak da crnogorski reprezentativac Miro Petković, koji igra za “Palmu”, uopšte nije otišao na "Petoboj nacija” u Vukovaru, kako bi igrao ovo finale, a što mu se na kraju i isplatilo.

Inače, 68. Bućarska olimpijada, koja je održana pod motom “Đir neće stat`, fešta ide dalje!“ igrana je od 20. jula na zogovima Bućarskog kluba “Kalimanjac” u Tivtu.

Na ovom takmičenju, koje je Tivćanima daleko više od same igre ovog drevnog mediteranskog sporta, ove godine nastupila je čak 61 ekipa, od čega osam ženskih.

Bućarska olimpijada je tradicionalna tivatska ljetnja sportsko-pučka fešta, a od prije par godina je uvrštena u kulturne manifestacije od izuzetnog značaja za Tivat.

Naime, žitelji najmanje bokeljske opštine još su davne 1952. godine, kada su nakon Drugog svjetskog rata obnovljene i u Helsinkiju održane ljetnje Olimpijske igre, priredili svoju prvu Olimpijadu u bućanju i nastavili da je kontinuirano održavaju skoro svakog ljeta do danas.

Prva Bućarska olimpijada održana je na “stadionu Kopište” u Đurđevom brdu, a od tada su se svi lokalni bućarski klubovi u Tivtu više puta izmijenjali u ulozi domaćina ove specifične i omiljene lokalne manifestacija sa izrazitim mediteranskim karakterom i šarmom.

Budući da reprezentuje suštinu svega onoga što je tradicionalni mediteranski i primorski mentalitet i način života, tivatska Bućarska olimpijada istovremeno predstavlja i originalan lokalni turistički brend.