24 Sep. 2024.

AdmiralBet ABA liga: Partizan osvojio „Topolicu”

Izvor: Vijesti

Autor: Nikola Nikolić

Festival košarke u Baru, puna „Topolica” i rezultat koji je mogao da se očekuje - u derbiju 4. kola AdmiralBet ABA lige, Mornar nije mogao da se suprotstavi Partizanu, koji je potpuno zaustavio Derona Fetsa Rasela i stigao do ubjedljive pobjede (83:62).

Mihailo Pavićević je na početku utakmice pokušao da manjak u visini i snazi u odbrani nadomjesti zonom 2-3, ali je bilo očigledno da se Rasel ne snalazi baš najbolje, jer je nije igrao tokom karijere.

Upravo tu činjenicu su „crno-bijeli” sjajno kažnjavali i već u 6. minutu stigli do dvocifrene prednosti (19:9), uz tri trojke Zeka Ledeja i dvije Džejmsa Nanelija.

S druge strane, Željko Obradović je odlučio da najboljeg strijelca ABA lige veoma često udvaja, što je dovelo do problema u organizaciji igre Barana, ali i do toga da u jednom napadu zbog viška u reketu imaju čak četiri ofanzivna skoka.

Uz to, šut za tri poena, od kojih Pavićevićeve ekipe „žive”, bio je očajan - u 1. četvrtini domaći su promašili svih sedam šuteva iza linije 6,75 (Rasel tri, Vladimir Mihailović dvije, po jednu Marko Pecarski i Nemanja Vranješ), dok su Beograđani sa iste distance gađali 10-6, pa je minus sedam na pauzi (17:24) bilo više nego prihvatljivo.

Mihailović je još jednom bio neprecizan, prije nego što je Petar Vujačić konačno razbio maler svog tima i u 12. minutu Mornar je već bio „živ”, jer je prišao na 22:24, tj. zaključio seriju 13:3.

Tada su, međutim, „crno-bijeli” pojačali odbranu, domaći nisu dali koš šest i po minuta, pa su otišli na minus 14 (22:36), a na poluvremenu je bilo čak 19 razlike (27:46).

Koliko je Rasel bio „uštopovan”, govore i brojke - za tri je gađao 3-0, za dva 6-2, bacanja 7-5, a tokom njegovih 16 minuta na terenu, Partizan je dao 28 poena više od Mornara.

Mihailović se na startu 2. poluvremena upisao u listu strijelaca, brzo vezao sedam poena, a Mornar prišao na 37:49.

Beograđani su opet otišli na 18 razlike (59:41), ali je crnogorski reprezentativac nastavio niz, dao dvije trojke, tj. 17 od 20 poena svog tima u 3. četvrtini za 47:59.

To je, međutim, bilo sve. Partizan je ubrzo vratio rekordnih plus 20 (69:49), a u 38. minutu imao i 22 razlike (79:57).

Obradović je u posljednja četiri minuta dao šansu mladom reprezentativcu Crne Gore, Đorđiju Jovanoviću, a završnih 106 sekundi odigrao je bek Mornara Luka Kovačević, koji je sa 15 godina, pet mjeseci i 16 dana postao najmlađi igrač u istoriji ABA lige.

Nažalost, promašio je jedini šut, a bio je blizu da probaci loptu kroz obruč...

Mihailović i Pecarski su sa po 19 koševa bili ubjedljivo najbolji u domaćem timu, dok su goste predvodili Ledej sa 18 poena i samo jednim promašajem (4-4 za tri, 4-3 za dva) i Danilo Anđušić sa 16.

Obradović je pokušao da podigne moral kapitenu Kevinu Pantera, koji je u šuterskoj krizi, ali ju je samo produbio, jer je promašio svih 10 šuteva u „Topolici”!

Mornar - Partizan 62:83 (17:24, 10:22, 22:18, 13:19)

Bar - Dvorana „Topolica”. Gledalaca: 3.500. Sudije: Hordov, Kardum (Hrvatska), Nedović (Slovenija).

Mornar: RASEL 9 (7-5), MIHAILOVIĆ 19 (4-4), Pirs, Vranković 4 (2-0), M. KOVAČEVIĆ, Marljukić, PECARSKI 19 (4-3), Miković 2, Vujačić 9 (2-2), DIONG, Vranješ, L. Kovačević.

Partizan: Vukčević 2, LEDEJ 18, Koprivica 8 (4-4), Panter, Papapetru 7 (4-4), EGZUM 8, Jovanović, NANELI 11, LESOR 1 (2-1), TRIFUNOVIĆ 7, Anđušić 16 (2-2), Madar 5.

Pavićević: Žao mi je što nismo odigrali pametnije

Trener Mornara Mihailo Pavićević je priznao da njegov tim nije imao šansu protiv Partizana, koji je u „Topolici” slavio 83:62.

-Ubjedljiva i zaslužena pobjeda Partizana, nijednog trenutka nije dovedena u pitanje. U najavi sam rekao da ne zavisi od nas, da se mi ne pitamo.

Malo mi je žao što smo pomogli Partizanu da dođe do ranog vođstva, tad je pitanje pobjednika bilo riješeno.

Očekivao sam da će rival igrati izuzetno agresivno na spoljnjim igračima, dogovor je bio da se brzim pasom oslobađamo lopte, da tražimo višak.

To je dobro išlo na početku, ali smo za tri gađali 11-1 u 1. poluvremenu, a zna se da smo u problemu kad ne pogodimo-rekao je Pavićević.

Zamjerio je igračima na nekim reakcijama.

-Iz prevelike želje smo ušli u neorganizovanu igru, nismo izabrali pravu ekipu gdje da probamo da individualnim akcijama dođemo do pobjede.

U 2. poluvremenu smo se koliko-toliko držali, žao mi je što nismo odigrali pametnije, što nismo uspjeli da učinimo utakmicu neizvjesnijom-.

Atmosfera je bila sjajna.

-Hvala publici, drago mi je da smo još jednom pokazali kakva smo sredina, da je u našem gradu svako dobro došao. Uživanje je bilo večeras biti u ‘Topolici’.

Nije uzalud drugo ime našeg kluba Ponos grada, to moramo da držimo.

Ponosimo se onim što mali klub na čelu sa mojim bratom, iz malog mjesta, radi i dolazi do utakmica koje se proglašavaju derbijem kola-istakao je Pavićević.

U ABA ligi je debitovao Luka Kovačević sa 15 godina, pet mjeseci i 18 dana.

-Glavna ideja ove sezone je da što je moguće više promovišemo mlade igrače. Oformili smo tim koji igra Crnogorsku ligu, to je grupa od 15-ak igrača, među kojima je i mladi Kovačević.

Ljetos na kampu koji sam organizovao sam ga vidio, mislim da nije ni sanjao da će debitovati u ABA ligi protiv Partizana.

Nadam se da ćemo i mi u Baru dobiti dobrog plejmejkera. Svugdje je oskudica, plejmejkeri su uglavnom sve stranci-.

Problem je bio što je potpuno zaustavljen Deron Fets Rasel.

-Igrali smo protiv Partizana koji vodi Željko Obradović. Zna se da igramo kad nam igraju Rasel i Mihailović, ali je Obradović svu odbranu usmjerio na njih dvojicu, udvajao ga, svjesno rizikovao.

I Mihailović je u 1. poluvremenu bio bez poena, tek u drugom se razigrao, dok je odbrana na Raselu bila konstantna. Unervozio se, nije to očekivao.

Došao je sa koledža, misli da je svaka ekipa u ABA ligi ista, ali nije. Ovo je veći nivo. Ušao je u nervozu, pokušao da prodorima to riješi, navlačio odbranu na sebe, a da je loptu izbacivao ranije, bilo bi bolje-zaključio je Pavićević.