22 Sep. 2024.
post-image

Zlato i srebro za Ermina Slakovića

Autor: Radomir Petrić

Paraolimpijac iz Starog Bara Ermin Slaković nije iznevjerio očekivanja i podršku svojih mnogobrojnih navijača i prijatelja: na danas održanom 52. prvenstvu Crne Gore u atletici za osobe sa invaliditetom (OSI), Ermin se okitio sa dvije medalje!

Slaković je u kategoriji F40/41 zlatnu medalju osvojio u bacanju diska, a srebrnu u bacanju kugle, u duelima sa svojim starim sportskim rivalima i prijateljima braćom Terić iz Tivta.

-Disk sam bacio 17,20 metara, više nego prošlog puta, i tim sam rezultatom baš zadovoljan.

U bacanju kugle, imao sam rezultat 6,82 metra, moglo je mnogo bolje, ali, nij eni ovako loše, zadovoljan sam-kazao je Ermin za Feral.bar nakon takmičenja održanog na stadionu SRC Topolica u Baru.

Na ovom takmičenju najbolje rezultate ostvarili su naši paraolimpijski reprezentativci Miloš Spaić i Maja Rajković.

Spaić je osvojio prvo mjesto u bacanju kugle u spojenim kategorijama F 11/13 hicem od 10.b2 metra, što po tablicama Svjetske paraatletske federacije vrijedi 737 bodova.

Drugi i treći bili su Miloš Ranitović (10,06) i Nikola Nikolić (9,56).

Rajković je u bacanju koplja, kategorija F34/54/57 pobijedila postavljanjem novog ličnog rekorda od 13,46 metara, što po tablicama vrijedi 620 bodova.

Lični rekord bacio je i Radmilo Baranin, u bacanju kugle iz specijalizovane stolice – kategorije F34, 54, 57 - 9,54 metra, ispred  Nedžada Pepića (6,90) i Mersada Murića (6,69).

Baranin je bio najbolji i u bacanju kugle-20,90 metara, drugi i treći  bili su Vlado Nikolić (20,81) i Danilo Gojković (19,79).

Marijana Goranović u bacanju kugle (kategorija F40/41) bila je prva sa rezultatom 6,66 metara, a u bacanju diska imala je hitac od 18,25 metara.

U istoj kategoriji (F40/41), u bacanju kugle najbolji je bio Marko Terić (7,22), ispred Ermina Slakovića (6,82) i Vlada Terića (6,02).

Slaković je pobijedio u bacanju diska hicem od 17,24 metra, drugi je bio Marko Terić (15,92), a treći njegov brat Vlado (15,83).

U bacanju diska, u kategoriji F 11/13, najbolji je bio Nikola Nikolić sa rezultatom 33,32 metra, a drugi i treći  Mirnes Ramović (27,61)  i Miloš Ranitović (24,97).

Na prvenstvu je nastupilo 20 atletičara  u kategorijama 11-13 (osobe bez i sa smetnjama vida), 40-47(osobe niskog rasta i osobe sa amputacijom) i 51-57 (osobe sa povredom kičme).

U okviru šampionata organizovani su i sportsko-rekreativni susreti članova područnih organizacija Saveza slijepih, koji su se nadmetali u navlačenju konopca.

Prvo mjesto osvojila je muška mješovita ekipa Podgorice i Nikšića, dok je u ženskoj konkureniciji najbolja bila ekipa Bijelog Polja.

Prvenstvo su, pod pokroviteljstvom Ministarstva sporta i mladih, organizovali Savez slijepih Crne Gore i Paraolimpijski komitet (POK), uz tehničku podršku Atletskog kluba OSI Vihor iz Podgorice.

Šampionat je organizovan u okviru Evropske nedjelje sporta, čiji su osnovni ciljevi usmjereni na podsticanje građana na bavljenje fizičkom aktivnošću, bez obzira na startost, fizičku spremnost, ili bilo koju drugu karakteristiku pojedinca, kao i na edukaciju građana o zdravom načinu života.